jachym.org - web o nejednom :) neobyčejném miminku

Vítejte na mém webu!

Deníček našeho děťátka - Kubíček 5 let

Kubíčkovi je už 5 let. Měří 115 cm a váží 22,5 kg. Zuby stále všechny (20). Oblečení má většinou 116, 122. Boty pohorky a rychloboty č. 31 (nožičky jsou dlouhé 190 mm). Je velký tak, jako byl Jáchym, když mu bylo 6 let. Začíná třetí rok ve státní školce – už je předškolák a musí si zvyknout, že už tam bude sám za sebe, bez Jáchyma. Většinou se s ním velmi dobře spolupracuje a dá se s ním dohodnout, ale zrovna teď má nějaké ufňukanější období. Občas mívá dobré nápady, myslí mu to (když zrovna nevymyslí, že odejde od táty a půjde sám domů přes dvě silnice). Je praktický, zbytečně nedumá nad nesmrtelností chrousta, ale problémy rovnou řeší.

Spaní Pořád usíná lehčeji než Jáchym, dokáže si i sám říct, že už chce jít spinkat. Často k nám chodí do postele.

Jídlo a denní režim Pořád má rád zeleninu. K snídani si často dává jogurt s kakaem, ale někdy se mu nechce snídat vůbec. Top jídla jsou řízky, palačinky, pizza, má rád i kuře na paprice, ve školce si prý hodně přidává. Kuba se koupe nebo sprchuje skoro každý den, rád si hraje ve vaně a potápí se tam. Zuby mu čistíme my, nechá se, ale snaží se z toho vyvlíknout.

Pohyb Jezdí na kole „šestnátce“ i na koloběžce. Na plavání dokáže plavat bez pásku (uplaval čtyři 50 metrové bazény), plave hodně pod vodou, udělá kotoul ve vodě,používá plavecké brýle. Chodí plavat do Kapky na lekce s dětmi o 2 roky staršími s Jáchymem. Poctivým tréninkem dosáhl toho, že dokáže vyšplhat na kaštan u školky. Teď od září začne chodit s Jáchymem na lezení. Výjimečně (2×) jsem ho poponesla kousek v manduce na zádech. Nejvíc ušel asi tak 12 kilometrů, ale ke konci už hodně fňukal. V zimě byl s tátou jednou nebo dvakrát na sjezdovkách a letošní zimu bude asi víc trénovat.

Co umí Pořád má rád čtení, hodně oblíbené jsou Čtyřlístky. Umí se obléknout, dokáže i otočit obrácené nohavice a rukávy, ale nejradši je když maminka pomáhá. Rád si prozpěvuje a poskakuje. Má docela dobrou paměť. Maluje už pěknou postavičku s tělem, hlavou a končetinami, tělíčko dělá hranaté. Maluje rád, pěkně vybarvuje (je pečlivější než Jáchym) a s oblibou píše řady písmenek, ale pořád se ptá, které je které. Je jasné, že je levák. Obliba psacích sešitků je setrvalá, chtěl by i penál (má nějaký odrbaný po Liborovi). Napočítá do 23, pozná některá čísla, ale není si tím úplně jistý. Rád hraje hry na telefonu a na počítači, ale celé prázdniny kluci vlastně nehráli, asi 1× nebo 2×. Má rád animované pohádky i hrané (Tři oříšky pro Popelku, Ať žijí duchové). Zvládne jít do kina (Hodný dinosaurus, Zoopolis, Kniha džunglí), i do divadla (Kapr Karel, Čarokraj, Norská pohádka). Po vzoru staršího bratra si rád hraje s Legem. Ve školce ho celý rok brali na akce s předškoláky, protože to moc dobře zvládal. Umí spolknout prášek, třeba velký B-komplex.

Komunikace Občas mu není rozumět, neumí pořádně L, R a Ř. V září jsme začali chodit na logopedii. Slovní zásobu má myslím slušnou.

Nemoci a zranění Od loňského září měl akorát 3 dny takovou rýmu, že nešel do školky. O Velikonocích měl planné neštovice, ale průběh byl mírný. Od loňského srpna mu několikrát hodně tekla krev z nosu, opakovalo se to asi 3× vždy po cca 4 měsících, kdy mu 2, 3 dny za sebou tekla několikrát krev z nosu. Docela často trpí na afty.

Sociální kontakty S bráchou Jáchymem si umí pěkně hrát i prát, nechá se občas vytočit Jáchymovými posměvačnými řečmi. Stále je Jáchym jeho velký vzor (i když by to asi úplně nepřiznal?). Sestřičku Bětušku má rád, už dokáží být parťáci a spolupracovat. Bětuška ho občas šikanuje a štípe ho nebo kouše. Kamarády má stejné jako Jáchym (ze školky a naší party rodin) teď se to možná trochu změní, když bude ve školce bez Jáchyma.

««« Předchozí text: Kulíšek po třetí Následující text: Jednička »»»

autor: běla | 2. 9. 2016 Pá 22.43 | tisk | Jakub, Vývoj | 0 komentářů | 47537x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Aby se auto rozjelo je potřeba ho
Odpověd:

Stručně o mně

Jáchymek

Nové komentáře

Zpětné odkazy

Texy!