jachym.org - web o nejednom :) neobyčejném miminku

Vítejte na mém webu!

Deníček našeho děťátka - Jáchym 7 let

Jáchymovi je 7 let. Měří 122 cm a váží 23,4 kg. Zuby – 24, z toho 2 jedničky dole jsou už dospělácké a v pětce, kde měl malou plombičku, se na podzim 2015 objevil další kazí, takže se znovu vrtalo. Oblečení má většinou 122 – 128. Pohorky č. 32, rychloboty Superfit 32, sandálky Keen 32/33 (délka chodidla je 197 mm). Někdy je vzteklý, někdy nafouknutý, jindy drzý, taky milý, všímavý, kamarádský, občas chce velet. V lednu 2016 byl podruhé u zápisu, všechno tam zvládnul s přehledem, ale tvářil se tam jak u mučení. Takže teď končí poslední rok ve skvělé námořnické školce, kde bude zítra pasovaný na kapitána. Ještě nevíme, jakou paní učitelku bude mít ve škole a jestli bude mít nějaké kamarády ve třídě. Doufáme, že to dopadne, jak si přejeme, za necelé 3 týdny jsou třídní schůzky, tak se tam snad všechno dozvíme.

Spaní Jáchym pořád usíná poději než ostatní děti, v cca 21.30. Poslední dobou poslouchá při usínání někdy mluvené slovo ze sluchátek.

Jídlo a denní režim K snídani má Jáchym většinou bílý jogurt posypaný Grankem, když je napečeno tak nějaký koláč. Svačiny a obědy jsou v týdnu ve školce a tam jí Jáchym dobře. Oblíbená jídla: omelety (a taky volská oka), palačinky, řízek s kaší, kuře na paprice, nádivka. Tréninkem jsme se propracovali k tomu, že jí i špagety s červenou omáčkou. Docela jí i zeleninu a ovoce. Pořád má rád sladkosti. Poslední dobou má pořád hlad.

Jáchym se koupe nebo sprchuje skoro každý den, rád si hraje ve vaně (i si na to nandá plavací brýle). Jáchym si čistí chvíli zoubky sám, ale skoro vždycky mu je ještě dočištíme.

Pohyb Jezdí na kole „20“ i na koloběžce. Stále má rád plavání a zlepšuje se, plave už bez pásku. Chodí plavat do Kapky a má lekce 45 minut dlouhé. Dokáže vyšplhat i sjet po tyči, šplhá po laně i po stromech a to hodně vysoko. Má za sebou 2 roky lezení (boulder) a snad bude pokračovat. Ujde klidně 12 kilometrů na výletě, s tátou byl v zimě opět párkrát na sjezdovkách a docela mu to jde. Zdá se, že i rád běhá.

Co umí Stále má rád čtení, v kurzu stále Čtyřlístky, ale prohlíží i jiné knížky. Dost ho zajímají Star Wars a měl období, kdy ho bral Kapitán Amerika (vyráběli jsme i kostým na karneval). Maluje, modeluje, stříhá, lepí. Chápe sčítání, odčítání i princip násobení. Pozná všechny písmenka abecedy. Dokáže se podepsat a občas zkouší něco psát (tiskace). Dokáže přečíst krátká slova (třeba STOP v autobuse). Má dobrou paměť, často je schopen citovat celé pasáže, ze svých oblíbených poslouchacích knih (Staré řecké báje, Geopohádky, Hurvínek …). Hodně u nás jede Lego – hlavně s tématikou Star Wars. Rád hraje hry na telefonu, na počítači (Botanicula, Machinárium, Samorost). Hraní her na počítači a telefonu omezujeme – má 1× týdně po plavání povoleno cca 30 minut hrát na telefonu, občas počítáč. Stále se rád kouká na seriál Byl jednou jeden život a Byl jednou jeden člověk. Taky má stále rád Stvoření světa, Cestu do pravěku, Chaloupku na vršku, Ovečku Shaun, Tři oříšky pro Popelku, Lego příběh, Šmouly atd. Nově se mu líbilo Jak vycvičit draka (další kostým na karneval), Jen počkej a Ledové království, taky už viděl SW 4, 5 a 6. Ve školce chodí na angličtinu a občas střílí nějak slovíčka od boku :o). Taky dokáže krájet zeleninu, rozklepnout vajíčko, rozříznout a namazat housku. Pod dozorem dokáže uvařit omeletu.

Komunikace Má velkou slovní zásobu.

Nemoci a zranění Podzim a zima byly OK, Jáchym byl doma asi 3 dny s kašlem. Občas ho bolí bříško (je dost citlivý na dietní chyby). Nechytil ani neštovice, co měli Kuba a Bětka. Pediatr ho poslal na ortopedii pro skoliózu. Tu naštěstí nemá, páteř je rovná, jen se trochu hrbí, vystrkuje ramena dopředu a má pravou nohu o 1 cm kratší (což má skoro každý člověk).

Sociální kontakty S bráchou Jakubem se občas bijou, občas hrajou, někdy i spolupracujou. Jáchym se mu někdy vychytrale snaží vnutit svojí vůli. Jáchym má kamarády, ze školky (Filip T., Marek Š., Máťa R.) i dětí našich kamarádů. Nejlepší kamarád je pořád Honzík M., nejlepší kamadka Kačenka J., taky má hodně rád Madlu S. Svých kamarádů se dokáže i zastat. Ve školce jako nejstarší občas diriguje ostatní dětí. Bětušce moc neubližuje, někdy si s ní i hraje.

««« Předchozí text: Poslední kojení Následující text: Letní výlety »»»

autor: běla | 5. 6. 2016 Ne 23.44 | tisk | Jáchym, Vývoj | 0 komentářů | 25529x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Aby se auto rozjelo je potřeba ho
Odpověd:

Stručně o mně

Jáchymek

Nové komentáře

Zpětné odkazy

Texy!