jachym.org - web o nejednom :) neobyčejném miminku

Vítejte na mém webu!

Deníček našeho děťátka - Jáchym 6 let

Jáchymovi je 6 let a 3 měsíce. Měří 117 cm a váží 21 kg (měřeno a váženo v 6 letech a 3 měsících). Zuby – vyrostly mu už všechny šestky a vypadla mu jedna jednička, má jednu malou plombičku-hvězdičku. Oblečení má většinou 116. Pohorky č. 31, rychloboty Superfit 31, sandálky Keen 30 (délka chodidla je 192 mm). Občas se stále ještě objevují vzteklé záchvaty, taky už nám začíná období drzosti na rodiče. Ale Jáchym umí občas myslet i na druhé nebo poslechnout. V lednu 2015 byl u zápisu, všechno tam zvládnul, ale nakonec jsme dali odklad školní docházky (no jo, květnový kluk – ještě musíme vypilovat udržení pozornosti a grafomotoriku). Takže načal už třetí rok ve státní školce. Ke konci minulého roku z MŠ odešly skvělé paní učitelky Iva a Petra, ze známých zůstala jen paní učitelka Terezka. Tak doufáme, že si Jáchym (i Kubík) s novými učitelkami „sednou“.

Spaní Občas má Jáchym problém s usínáním, někdy za námi chodí i do desíti a stěžuje si, že nemůže usnout. Většinou teď chodili spát kolem 21h, o prázdninách i v 21.30. S novým školním rokem jsme zavedli, že v 20.00 musí být v pyžámkách a s vyčištěnými zuby a pak se čte pohádka.

Jídlo a denní režim K snídani má Jáchym většinou bílý jogurt posypaný Grankem, když je napečeno tak nějaký koláč. Svačiny a obědy jsou v týdnu ve školce a tam jí Jáchym dobře. Oblíbená jídla: omelety, palačinky, řízek s kaší. O prázdninách se docela vytrénoval, že už si tak strašně nevybírá, předevčírem normálně snědl rizoto s kuřetem, mrkví, hráškem a pórkem, posypané sýrem. Docela jí i zeleninu a ovoce. Pořád má rád sladkosti.

Jáchym se koupe nebo sprchuje skoro každý den, rád si hraje ve vaně. Jáchym si čistí chvíli zoubky sám, ale skoro vždycky mu je ještě dočištíme.

Pohyb Jezdí na kole „šestnátce“ i na koloběžce. Stále má rád plavání a zlepšuje se v něm, vydrží plavat i bez pásku. Chodí plavat do Kapky a má lekce 45 minut dlouhé. Dokáže vyšplhat i sjet po tyči, šplhá po laně i po stromech. Má za sebou jeden rok lezení (boulder) a bude v tom letos pokračovat. Ujde klidně 12 kilometrů na výletě, s tátou byl v zimě párkrát na sjezdovkách.

Co umí Stále má rád čtení, v kurzu stále Čtyřlístky. Pořád ho zajímají také dinosauři a Angry birds a nově Star Wars. Malování se stále pomalu zlepšuje a maluje rád, má v obrázcích často velmi promyšlené kompozice (Betlém, obrázek na amforu, kde byl kentaur, Pegas a bojovník se štítem, co měl na štítu bojovníka se štítem). Zlepšil se i ve vybarvování, už moc nepřetahuje. Stříhá, lepí. Chápe sčítání, odčítání, zkoušíme mu vysvětlovat princip násobení. Pozná všechny písmenka abecedy (občas se splete). Dokáže se podepsat a občas zkouší něco psát (tiskace). Má dobrou paměť. Oblíbil si už Lego pro velké, hlavně s tématikou Star Wars. Rád hraje hry na telefonu, na počítači (Botanicula, Machinárium, Samorost). Hraní her na počítači a telefonu omezujeme – má 1× týdně po plavání povoleno cca 30 minut hrát na telefonu, občas počítáč. Stále se rád kouká na seriál Byl jednou jeden život a Byl jednou jeden člověk. Taky má rád Stvoření světa, Cestu do pravěku, Chaloupku na vršku, Ovečku Shaun, Tři oříšky pro Popelku, Lego příběh, Šmouly atd. Rád poslouchá i audio pohádky a příběhy. Taky umí hrát prší a černého Petra. Tatínek ho učí dámu a šachy.

Komunikace Má velkou slovní zásobu. Půl roku (od 5-ti do 5-ti a půl) chodil na logopedii, R a Ř se naučil, má trochu neohebný jazyk a občas mu není rozumět.

Nemoci a zranění Občas kašel a rýma, občas bolení bříška a průjem, na Velikonoce 2015 měl zánět středního ucha. V červenci 2015 zánět spojivek.

Sociální kontakty S bráchou Jakubem se pošťuchujou, perou, ale často si spolu dovedou i dlouho hrát. Jáchym má kamarády, ze školky i dětí našich kamarádů. Nejlepší kamarád je Honzík M., nejlepší kamadka Kačenka J. Bětušce neubližuje, někdy jí i mucká, ale často jí taky „vynáší za dveře“ a rve jí věci z ruky – Bětka je totiž ve stádiu škodiče, což trochu nabourává práci s Legem.

««« Předchozí text: Jáchymkoví se malinko kýve zub Následující text: Deníček našeho děťátka 4 roky - Jakub »»»

autor: běla | 7. 9. 2015 Po 14.43 | tisk | Jáchym | 0 komentářů | 1516x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Aby se auto rozjelo je potřeba ho
Odpověd:

Stručně o mně

Jáchymek

Nové komentáře

Zpětné odkazy

Texy!